MAZURY- LITWA- SUWALSZCZYZNA – 4 dni

Program ramowy wycieczki 4 dniowej

Dzień 1

6.45 podstawienie autokaru w miejscu uzgodnionym z organizatorem

7.00- 10.00 przejazd do Olsztyna

10.00-11.30 spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie miasta

11.30-13.00przejazd do Św. Lipki Sanktuarium Maryjne z XIV wieku, najbardziej znanym kościołem na Mazurach zwane inaczej Częstochową Północy, odsłuchanie koncertu organowego podczas którego ukazują się ruchome figurki .

13.45-15.15 przejazd do Kętrzyna „Wilczy Szaniec” w latach 1941–1944 katedra główna Adolfa Hitlera Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSSR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera

15.15-18.00 przyjazd do ośrodka noclegowego,zakwaterowanie,obiadokolacja.

Dzień 2

06.00-06.45 śniadanie

9.45 przyjazd do Trok, spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem i zapoznanie grupy z historią Zamku Wielkich Książąt Litewskich w stylu gotyckim na wyspie jeziora Galve –przejście po mostach w okolice zamku, zdjęcia. Przyjazd do Wilna i zwiedzanie, m. in.: Kościół Piotra i Pawła na Antokolu – z fundacji Michała Paca, zbudowany na wzór bazyliki watykańskiej, z wyposażeniem w rzeźby stiukowe. Cmentarz na Rossie z pochówkami osób zasłużonych dla historii i kultury polskiej, litewskiej i białoruskiej, w tym grób „Matka i serce Syna”. Ostra Brama – „litewska Częstochowa” – kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej; Starówka Wileńska – jedna z największych i najpiękniejszych w tej części Europy; Zaułek Gotycki i pomnik Adama Mickiewicza; Katedra Św. Stanisława i Władysława z fundacji Władysława Jagiełły z kaplicą Św. Kazimierza

17.00 wyjazd w drogę powrotną do Polski.

20.30 powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg

Dzień 3

08.00 śniadanie.

8.30 spotkanie z przewodnikiem i przejazd na zwiedzanie Suwalszczyzny.

9.30 Stary Folwark – zwiedzanie multimedialnego Muzeum Wigier – zapoznanie uczestników z walorami parku i ochroną przyrody.

10.30 przyjazd do Wigier i zwiedzanie pokamedulskiego zespołu klasztornego: Wieża Zegarowa, krypty w kościele, „pokoje papieskie”. Suwałki – Park Konstytucji 3. Maja z zabudową z I. połowy XIX w. Przejazd na zwiedzanie Północnej Suwalszczyzny – propozycja: Góra Cisowa – „Suwalska Fudżijama”, Punkt widokowy w Smolnikach – przepięknie położona miejscowość turystyczna, z panoramą na „jeziora kleszczowickie”, Jezioro Hańcza – najgłębsze w Polsce, a także w znacznej części Europy (108,5 m), punkt widokowy Turtulu.

Możliwość zmiany wejścia na Górę Cisową, punktu widokowego w Smolnikach i punktu widokowego Turtulu. Można zamienić na Trójstyk granic: Polski, Litwy i Rosji w Wisztyńcu.

-Żytkiejmy – tam, gdzie „diabeł mówi – dobranoc” – możliwość zorganizowania pieczenia sękacza regionalnego i ognisko z kiełbaskami dla grupy (ok. 2-2,5 godz.) .

–Stańczyki -·„wiadukty północy” – najwyższe mosty kolejowe w Polsce KOSZT DOPŁATY 30zł osoba.

Około17.00 powrót do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja

Dzień 4

8.00 śniadanie, wykwaterowanie. Spotkanie z przewodnikiem. Przejazd po mieście: Rynek Zygmunta Augusta, Park koło „Starej Poczty”, Augustowskie Molo.

10.00 rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej do Studzienicznej ze śluzowaniem statku na Śluzie Przewięź, po dopłynięciu – zwiedzanie sanktuarium na Grądziku: kaplica Matki Bożej Studzienicznej, następnie kościoła parafialnego MB Szkaplerznej; przejście ścieżką edukacyjną do Pomnika Leśników.

13.00 wyjazd w drogę powrotna do miejsca rozpoczęcia wycieczki z postojami na posiłek w zakresie własnym możliwość przystanku na Mc Donalds.

W cenie wycieczki zawarte następujące świadczenia:

Transport autokar klasy turystycznej

Ubezpieczenie NWI 2000, NWS 2000

Przewodnik dnień 1,2,3,4

inne świadczenia opłaty parkingowe, Bilety wstępu, zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym

wyżywienie trzy obiadokolacje, trzy śniadania ( możliwość wykupienia w obiadu w Wilnie i dniu powrotu w Augustowie lub Studziennej) w Trokach możliwość wykupienia Kibiny to litewskie, pieczone pierogi z kruchego ciasta, nadziewane mięsem podawane z rosołkiem do popicia 5euro

Program jest ramowy i możliwy do modyfikacji.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie po uzgodnieniu z organizatorem.